Obecní úřad

Obecní úřad Krásná

Telefon:

+420 558 692 205
+420 724 164 574

Adresa:

Krásná 287,
pošta Pražmo 739 04

Úřední hodiny:

Po: 8:00 – 11:oo, 11:30 – 16:15
St: 8:00 – 11:oo, 11:30 – 16:30

IČ: 00577022
Datová schránka: v5ravp4
Bankovní spojení: 27522781/0100

Chytrá komunikace aktivně zapojuje
občany do dění obce, zvyšuje
informovanost a spokojenost.

» Více informací o mobilním rozhlase

Obec Krásná

Krásná je horská obec, kterou najdeme pod nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd, pod Lysou horou (1323 m.n.m.). Obec se rozkládá v údolí horské říčky Mohelnice. Voda v říčce je průzračně čistá a v letním období tady najdeme osvěžení. Je jen pro otužilé, i v létě je voda v Mohelnici značně studená. K obci Krásná náleží okolní horské osady a usedlosti, Visalaje, Zlatník, Jestřabí a Dolní Krásná.

V obecním znaku má Krásná tři jedle, které jsou symbolem vrcholů Lysá hora, Travný a Kyčera. Největším turistickým lákadlem v obci je právě Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd. Byť se na ní potkávají území čtyř obcí, právě Krásná se může pyšnit samotným vrcholem. Na krásenském území stojí taktéž charakteristická stavba televizního vysílače, turistická chata Emil Zátopek – Maraton a budovy Meteorologické stanice a Horské služby. 

Většina katastru obce se rozkládá v kopcovitém terénu, který se strmě svažuje od horských hřebenů, a je pokryta lesy, jenž jsou protkány nespočetným množstvím cest a stezek. Největší devízou Krásné je dechberoucí příroda.

Obydlené území, které má typický podhorský charakter rozeseté zástavby, tvoří tři části. Vyšní Mohelnice patří spíše k horám než do údolí a když už je v nižších polohách Krásné plnohodnotné rozkvetlé jaro, mnohdy zde ještě panují zimní podmínky přející běžkařům brázdícím Lysohorskou magistrálu a lyžařům sjíždějícím některou ze čtyř sjezdovek. Pramení zde řeka Mohelnice a na zdejších pastvinách lze ještě i dnes nalézt tradiční osamocené venkovské usedlosti. Turistickými cíli jsou velmi známé osady Visalaje a Zlatník. Obě jsou dostupné autobusovou linkou MHD Frýdek-Místek a lze odtud vyrazit na Travný, na Morávku, na Bílý kříž, na Gruň, do Starých Hamer nebo právě na Lysou horu. K ubytování a stravování v této oblasti poslouží Horský hotel Visalaje a Horská chata Visalaje, občerstvení je možno vyhledat i v některém ze zdejších bufetů a mnoho chat a chalup nabízí ubytování v soukromí.

V další místní části Nižní Mohelnice se sevřené údolí řeky Mohelnice začíná již přece jen trochu rozevírat. V budově bývalé školy již dlouhá léta najdeme obecní úřad s obecním sálem a knihovnou, v okolním areálu, který kdysi sloužíval i jako táborová základna, pak volejbalový a tenisový kurt, dětské hřiště s posezením a památníky obětem 1. světové války a půlstoletí od vzniku Československa. 

Oblasti rovněž dominuje v moderním architektonickém stylu nově zrekonstruovaná budova požární zbrojnice. Opomenout nelze ani na břehu řeky zasazené výletiště Haťok. Právě zde pořádá místní Sbor dobrovolných hasičů Krásná – Mohelnice, jenž je důležitým prvkem v životě obce, květnový turnaj v kopané, červencovou dětskou i „dospěláckou“ hasičskou soutěž a především v širokém okolí již dobře známou stejnojmennou open-air zábavu – Letní karneval Haťok. Dodejme, že s mohelnickými dětmi pracují nejen hasiči, ale taktéž Lesní klub Jasánek.

Třetí částí, která se již nerozprostírá podél řeky Mohelnice, nýbrž na severním úpatí Kyčery, je Dolní Krásná. Jedná se o druhé centrum obce, čemuž odpovídá to, že se zde nachází druhá budova požární zbrojnice, v ní druhá obecní knihovna a okolo ní druhý volnočasový areál s posezením, sportovním a dětským hřištěm. Působí zde druhý hasičský sbor, SDH Krásná, který je významným kulturním a sportovním hybatelem – z místních akcí jmenujme například ples v restauraci Krásenka, dubnové stavění a červnové kácení máje nebo červencovou hasičskou pohárovou soutěž pro mladé hasiče. Dalšími významnými událostmi jsou srpnový Myslivecký ples pořádaný zdejším Mysliveckým spolkem a červencový Včelařský den ve zdejší Včelařské stanici pořádaný Včelařským spolkem Lubno.

Z dalších zajímavostí Krásné jmenujme ještě starobylé kříže a dřevěné zvoničky, Odchovnu tetřevů Lesy ČR na Řepčonce, báseň Mohelnice a postavu Maryčky Magdonové básníka Petra Bezruče či knihy o životě v Beskydech současného kronikáře obce, pana Oldřicha Boháče.

Obec Krásná je členem: